Czym jest życie ponad stan?

Każdy chce mieć pieniądze, które będzie mógł wydawać na głupoty. Nie ma w tym niczego złego i można żyć w taki sposób, o ile realnie ma się środki, które się na to przeznacza. Wiele osób jednak wydaje to, czego nie ma i zaczyna żyć ponad stan. Na początku takie rozwiązanie wydaje się wygodne i przyjemne, ale po czasie okazuje się, że może na Ciebie sprowadzić tylko więcej kłopotów i długów, niż miałeś do tej pory.

Wydawanie większych środków, niż się ma


Wszyscy zarabiają określoną sumę pieniędzy miesięcznie i rocznie. Są to pieniądze, którymi dowolnie możesz zarządzać. Większa część z nich zostanie przez Ciebie wydana na życie, czyli opłatę czynszu, zakup jedzenie i lekarstw. A resztą możesz dysponować dowolnie, na przykład wydać na ubrania, buty albo nowy samochód. Życie ponad stan to sytuacja, w której wydajesz więcej, niż zarabiasz. Oznacza to, że na koniec miesiąca nie wychodzisz na zero, ale na minus. Twoje koszty przewyższają przychody. Co to w praktyce oznacza? Zaciągnie pożyczek i kredytów, które pozwalają na kolejne zakupy.

Wpadanie w błędne koło pożyczkowe


W zasadzie nie ma niczego złego w zadłużaniu się, o ile robi się to z głową i tylko, kiedy jest to naprawdę potrzebne. W przypadku życia ponad stan jest inaczej. Pożyczki często pojawiają się niespodziewanie. Na początku bowiem przejada się swoje oszczędności, spadek albo pomoc udzielaną Ci przez rodziców. Dopiero kiedy te pieniądze się skończą, sięga się po kredyty i inne formy zadłużenia. Zaczyna się od naruszenia linii kredytowej na rachunku bankowym, ale wraz z następną wypłatą się ją spłaca. Człowiek przyzwyczaja się wtedy, że może się zadłużyć, bo prędzej czy później i tak jego wypłata pokryje koszty.

Konsumpcyjny styl życia i brak szacunku do majątku


Życie ponad stan wynika z konsumpcjonizmu. Czujesz, że chcesz mieć więcej, że tylko w ten sposób zaczniesz prowadzić idealny styl życia. Zadłużasz się, po sama wizja posiadania czegoś nowego Cię ekscytuje. Niestety to bardzo niewłaściwe podejście. Brak szacunku do posiadanych rzeczy przekłada się na takie same odczucia względem pieniądza i pracy. Im więcej czasu poświęcisz na zarabianie, tym więcej będziesz mógł wydać. Przez taką pogoń za ulotnym szczęściem wiele osób traci zdrowie psychiczne i fizyczne. Im mocniej się zadłużasz, tym trudniej jest Ci wszystko spłacić, aż w końcu musisz się poddać.