Zalety i wady szukania pracy przez internet

Zalety szukania pracy w Internecie

Szukanie pracy w internecie ma kilka niezaprzeczalnych zalet, z których najważniejsze to:

Prędkość. Coś, co charakteryzuje Internet w ogóle, ale poszukiwanie pracy w szczególności, to natychmiastowość. Kiedy widzisz ofertę pracy np. w marketingu, lub chcesz skontaktować się z rekruterem, nawiązanie relacji zajmuje tylko kilka sekund. Wystarczy, że złożysz aplikację inatychmiast zostaną wysłane Twoje dane, CV, portfolio i wszystko to, co chcesz, aby dział kadr wziął pod uwagę w przypadku stanowiska, o które chcesz się ubiegać.

Dostępność. Relacja między Tobą jako kandydatem a konkretnym rekruterem może zostać zainicjowana z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze dnia i nocy. Innymi słowy, koniec z koniecznością oddawania CV w godzinach pracy i pukania do drzwi, które czasem się nie otwierają, aby oddać wydrukowane CV.

Prostota. Aplikowanie na oferty pracy jest bardzo proste i odpowiednie dla każdego użytkownika. Po zoptymalizowaniu swoich profili i przygotowaniu CV, aplikowanie na każdą ofertę pracy będzie stosunkowo łatwe. Dodatkowo strony internetowe dedykowane poszukiwaniu pracy posiadają dostęp dostosowany do wszystkich użytkowników oraz oferują proste zarządzanie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych oraz aplikacjach.

Powiązany artykuł: Czy łatwo zarabiać 5000 złotych miesięcznie przez internet?

Wady szukania pracy w internecie

Choć szukanie pracy przez internet ma wiele zalet, ma też pewne wady, które należy wziąć pod uwagę, najistotniejsze z nich to:

Poszukiwanie pracy w Internecie wymaga od Ciebie świadomości wszystkich dostępnych kanałów zawodowych i jak największej aktywności. Dlatego będziesz musiał być podłączony i szybko aplikować na oferty pracy, które Cię interesują. Może to być wadą, ponieważ wymaga dużej uwagi i szybkości z Twojej strony.

W osobistych relacjach powstają synergie, które trudniej stworzyć przez internet. Dlatego, gdy znajdziesz ofertę pracy na interesujące Cię stanowisko, musisz podwoić swoje wysiłki, aby zademonstrować rekruterowi swoje umiejętności i zdolności.

Konkurencyjność. Jest to największa wada ze wszystkich. Tak jak Ty jesteś świadomy ofert pracy w danym sektorze, tak samo inni specjaliści o podobnym profilu do Twojego. To zaleta dla rekruterów, bo mają więcej kandydatów, z których mogą wybrać idealnego pracownika do swojej oferty, ale wada dla Ciebie. Twoja konkurencja będzie się ubiegać o zdobycie tej samej posady, więc musisz się wyróżnić wśród swoich kolegów po fachu.