Niespodziewane wydatki, które mogą wpłynąć na Twoją emeryturę

Emerytura – to, że jesteś na emeryturze i żyjesz z państwowej emerytury i prywatnych oszczędności nie oznacza, że powinieneś odłożyć na bok planowanie finansowe. Istnieją niespodziewane wydatki, które mogą zniweczyć oszczędności.

Dlatego warto rozważyć te pięć głównych niespodziewanych – ale powszechnych – wydatków i być przygotowanym na ewentualność ich wystąpienia.

Ukryte koszty nieruchomości

Około 80% osób w wieku 65 lat i więcej posiada swoje domy. Jednak całkiem możliwe, że nie pokryłeś innych wydatków na dom poza hipoteką: nieplanowane, konieczne koszty remontu są jedną z finansowych niespodzianek dla emerytów.

Co 20 lub 30 lat domy wymagają remontu, zwłaszcza instalacji wodnych i elektrycznych. Jdną z propozycji jest oszczędzanie 1% wartości domu każdego roku na naprawy i konserwację, gdy jesteś na emeryturze.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, są konsekwencje upływu czasu dla Twojego domu. Zmiana wanny na brodzik, posiadanie windy w bloku czy udrożnienie korytarzy dla wózka inwalidzkiego to niektóre z remontów, które można przeprowadzić z wyprzedzeniem.

Niepokryte wydatki na zdrowie

Jeśli Twoje zdrowie po przejściu na emeryturę zależy całkowicie od publicznej opieki zdrowotnej, możesz nie mieć dostępu do niektórych usług. Być może trzeba będzie rozważyć pewne operacje przed przejściem na emeryturę lub poważnie rozważyć kontynuację opłacania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego po zakończeniu aktywności zawodowej. Będzie Cię to sporo kosztować, ale mniej niż gdybyś był zmuszony do wykupienia ubezpieczenia, gdy będziesz starszy i bardziej niedołężny. Kluczowe jest także dbania o swoje zdrowie i zapobieganie chorobom. W http://aerobics.pl znajdziesz przydatne materiały edukacyjne.

Pomaganie innym w trudnej sytuacji finansowej

Inną ewentualnością, z którą możesz się spotkać, jest konieczność pomocy krewnemu w trudnej sytuacji finansowej. Jednak każda decyzja, którą podejmiesz w tym kierunku, będzie skierowana przeciwko twojej przyszłości, ponieważ wszystko, co dasz, aby pomóc, wyjdzie z twojej skarbonki. Z ponowne zgromadzenie oszczędności po takim niespodziewanym wydatku, gdy ma się tylko państwową emeryturę i swoje oszczędności jest bardzo trudne.