Nie musisz zarabiać tyle, co twój ojciec

Nasi rodzice bardzo często oczekują od nas, że będziemy tacy, jak oni. Z jednej strony chcą, żebyśmy zarabiali lepiej, a z drugiej namawiają nas na zajęcie się dokładnie tym samym, co oni. W wielu rodzinach przejście do innej branży jest traktowane jak zdrada ideałów. Niestety to wynik przywiązania do pracy i przekonania, że nie da się wyjść z określonego progu finansowego i lepiej w ogóle nie próbować.

Rodzice chcą dla nas jak najlepiej, ale…


Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało godne życie, które je satysfakcjonuje, ale często idzie za tym przekonanie, że ma to być dokładnie takie samo życie, jakie wiedzie on. Często bagatelizuje plany na życie swojej pociechy, podcina jej skrzydła i stara się za wszelką cenę przekonać ją, żeby poszła w jego ślady. Takie podejście ma służyć zapewnieniu dziecku godnego życia, ale często odnosi dokładnie odwrotne skutki. Młoda osoba z zaszczepionym przekonaniem, że ma żyć dokładnie tak samo, jak ojciec albo matka, nie jest w stanie się przełamać i osiągnąć większych sukcesów, przez co jest nieszczęśliwa.

Możesz być osobą, która osiągnie więcej


W każdej rodzinie w końcu musi pojawić się ktoś, kto wyznaczy nowe ścieżki. To możesz być Ty, musisz tylko w siebie uwierzyć. Rodzice będą starali się przekonać Cię, żebyś przejął ich biznes albo poszedł w ich ślady, być może na siłę wypchną Cię na prestiżowy kierunek, na który nie masz ochoty, a po jego porzuceniu uznają, że nie osiągniesz nic więcej, niż oni, ale nie oznacza to, że cały czas masz ich słuchać. Twoje życie jest twoją własnością i samodzielnie musisz określić, jakie masz plany i do czego chcesz dążyć. Powielanie historii twojej rodziny niekoniecznie będzie dla Ciebie korzystne, szczególnie jeśli chcesz czegoś więcej.

Rodzinna tradycja w kwestii pieniędzy nie istnieje


Musisz uświadomić sobie, że nie ma czegoś takiego jak rodzinna tradycja pracy w jakiejś branży. Rodzinną tradycją może być kupowanie karpia na święta u tego samego sprzedawcy co roku albo nadawanie dzieciom drugiego imienia od ich dziadków, ale nie kondycja finansowa. Rodzic nie może zmusić Cię do pracowania w konkretnym miejscu pod pozorem pracy tak, jak tradycja nakazuje. Twoim zadaniem jest zapewnienie twojej przyszłej rodzinie bytu w taki sposób, żebyś czuł się komfortowo z zajęciem, które dla siebie wybrałeś i żeby każdy członek twojego ogniska domowego nie musiał martwić się o swoją przyszłość.